YEME BOZUKLUKLARI

Yeme bozuklukları, yeme davranışıyla ilgili duygu ve düşüncelerin kişinin günlük hayatını etkileyecek düzeyde rahatsız edici olmasıyla ortaya çıkar. Pek çok psikolojik, fiziksel ve çevresel faktörden etkilenen yeme bozukluklarında “diyet” ortak noktadır. Besin alımını çok kısıtlayıcı diyetlerin uzun dönem uygulanmasıyla fiziksel zarar görme, diyetlerin sebep olduğu kısıtlamanın neden olduğu yeme atakları veya telafi edici davranışlar buna örnektir.

Yeme bozukluklarında; beslenme ve diyet danışmanlığı, psikiyatri, psikolog ve hekim işbirliği önemli yer tutmaktadır. Kliniğimizde anoreksia nervoza, bulimia nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu ve diğer yeme bozukluklarında bireye özel beslenme tedavisi uygulanmaktadır. Bazı yeme bozukluklarında (ör; tıkınırcasına yeme bozukluğu) psikoterapi ile zayıflama programı da uygulanabilmektedir. Kliniğimizde yeme bozuklukları tedavisinde, gerektiğinde ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

RANDEVU ALMAK İSTİYORUM

Medaim Yanık tıp doktoru ve psikiyatrist. Ceren Acartürk, Feyzullah Gürdaş, Hümeyra Ergül, Kadriye Slocum İnce, H. Sevde Eskici, Taliye Akyıldız ve Hatice Kübra Işıldar ise psikologlarımız.

Error: Contact form not found.