ÇOCUK BESLENMESİ

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesi için beslenmenin rolü çok büyüktür. Anne ile başlayan beslenme çocuğun büyüme evrelerinde şekillenmektedir. Ebeveynlerin kendilerini yetersiz hissettiği durumlarda, çocuğun beslenmesinde dikkat edilmesi gereken özel durumlar olduğunda, aşırı kilolu ya da aşırı zayıf çocuklarda beslenme ve diyet danışmanlığı etkili olmaktadır.

Örneğin; Günümüzde ebeveynlerin en sık karşılaştığı problemlerden biri olan yemek seçmek; genetik kaynaklı ya da çocuğun gelişim dönemiyle ilgili olabilmektedir. Bazen de yanlış anne ve baba tutumları, dengesiz beslenme biçimleri, evdeki yeme düzeninin sağlanamaması, eve alınan hazır gıdalar, abur cubur tüketimi nedenleriyle bu durum daha sık görülebilmektedir. Çocuklarda yeme bozuklukları psikolojik faktörlerle de karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde aşırı kilo alma ya da kilo kaybetme davranışına sık rastlanmaktadır. Tüm bu durumların nedenini çocuk ya da ergenle analiz edip, çözüme ulaştırmak için çocuklarda obezite, yeme problemleri, yiyecek seçme, diyabet gibi özel durumlarda da diyetisyenimiz, kliniğimiz çocuk ergen psikoloğu ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Psk. Taliye Akyıldız’ın sunacağı psikolojik destekle ve Psk. Dyt. Hatice Kübra Işıldar’ın beslenme danışmanlığıyla çocuk ve ergende fiziksel ve ruhsal iyilik hali hedeflenmektedir.

RANDEVU ALMAK İSTİYORUM

Medaim Yanık tıp doktoru ve psikiyatrist. Ceren Acartürk, Feyzullah Gürdaş, Hümeyra Ergül, Kadriye Slocum İnce, H. Sevde Eskici, Taliye Akyıldız ve Hatice Kübra Işıldar ise psikologlarımız.

Error: Contact form not found.