PSİKOTERAPİ İLE ZAYIFLAMA

Aşağıdaki cümleler size ne kadar yakın geliyor?

  • Tabağınızdaki bütün yemeği bitirdiğiniz halde hala doymadınız.
  • Canınız bir şeye sıkıldı ve yemek yerseniz daha iyi hissedeceğinizi düşünüyorsunuz.
  • Alışverişte bir yiyeceğin görünüşü sizi kışkırttı.
  • Yemek yapmaya vaktiniz olmadığı için dışarıdan sipariş vermek zorundasınız.
  • Size ikram edilen tatlıyı reddetmenin kabalık olduğunu düşünüyorsunuz.
  • Bazen yerken kendinizi durduramadığınız, kontrolsüz kaldığınız oluyor.
  • Diyet yapmaktan ve sonuç alamamaktan bıktınız ve yenilmiş hissediyorsunuz.
  • Diyet yaparken kısıtlandığınızı ve mahrum kaldığınızı düşünüyorsunuz.

Obezite

Tüm bu düşünceler ve benzerleri, hayatının bir döneminde diyet yapan ve uzun vadede sonucu koruyamayan pek çok kişi için geçerlidir. Fakat ümitsiz bir durumda değilsiniz. Sizin yaşam tarzınıza ve alışkanlıklarınıza uygun, uzun vadede davranış değişikliğinize ve kilonuzu korumaya odaklanan, duygularınız ile yemek arasındaki ilişkiyi çözümlemenize yardımcı olacak bir program ile yaşadığınız sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Psikolog Diyetisyen Hatice Kübra Işıldar tarafından yürütülen program, beslenme eğitimi, sağlıklı beslenme programının oluşturulması, detaylı vücut analizi takibinin yanı sıra kişinin kilo verme motivasyonlarını belirleyerek, duygusal yeme ve aşırı yeme ataklarını azaltmayı, otokontrolü sağlamayı, beden algısı endişelerini ele almayı ve bunlar hakkındaki yanlış düşünceler yerine sağlıklı düşünce ve davranışları koyarak uzun dönemde kiloyu korumayı hedeflemektedir.

Beslenme ile ilişkiyi normalleştirmeyi hedeflediğimiz “psikoterapi ile zayıflama” ; kişinin gerçekçi olmayan kilo hedefleri belirleme, kendilik değerini kilo ve beden görünümü açısından değerlendirme eğilimi, kilo koruma ile ilgili dikkatte eksiklik, ya hep-ya hiç tarzı düşünce stili ve duygusal yeme eğilimi gibi problemlerini bilişsel davranışçı terapi yöntemleriyle ele almaktadır. Bu faktörleri dikkate almayan tedavi modelleri, kilo vermede başarılı olsalar dahi uzun dönemde kiloların tekrar alınmasının önüne geçememektedir. Psikoterapi ile zayıflama programı, beslenme davranışına etki eden psikolojik etmenleri çözmenize yardımcı olarak sağlıklı kilo kaybetmenizi ve kilonuzu korumanızı sağlayacaktır.

 

RANDEVU ALMAK İSTİYORUM

Medaim Yanık tıp doktoru ve psikiyatrist. Ceren Acartürk, Feyzullah Gürdaş, Hümeyra Ergül, Kadriye Slocum İnce, H. Sevde Eskici, Taliye Akyıldız ve Hatice Kübra Işıldar ise psikologlarımız.

Error: Contact form not found.