ÇOCUK VE ERGENLERE YÖNELİK PSİKOTERAPİ/PSİKOLOJİK DESTEK VE REHBERLİK

Çocuklar ve ergenlik döneminde olan gençler fizyolojik ve psikolojik gelişim süreçlerinde duygusal, davranışsal ve bilişsel problemler yaşayabilirler. Bu problemlerin kaynağı bireysel kaynaklı veya aile bireylerinin sıkıntılarına dayalı olarak oluşabilir. Çocukların yaşadıkları problemlere göre belirlenen psikoterapi yöntemleri ile çocuklar ve ergenler duygusal, psikolojik anlamda destek almış, kendini, ailesini, çevresini ve geleceğini anlama yolunda adım atmış ve bu anlayış doğrultusunda yaşamı hakkında farkındalığının arttığı ve yaşadıklarını analiz ettiği bir süreç olması amaçlanır.  Terapi süresince tanımış oldukları yeni çözüm yolları ile kendi duygularını anlamakta ve karşılaştıkları zorluklarla mücadele etmekte çok daha başarılı şekilde kullanmaya başlarlar.

Çocuk ve ergen terapilerinde genellikle ilk seanslarda çocuğun gelişimsel ve yaşantısal öyküsünün dinlenmesi ve akabinde bazı psikolojik testlerin uygulanması ile başlar. Psikolojik testlerin kullanılmasındaki temel amaç, çocukların yetişkinler gibi sorunlarını açıkça ifade edememesi ve bu durumla ilgili olarak kafalarında net bir kavramın olmamasıyla ilgilidir. Yapılan bu psikolojik testler çocuğunuzun iç dünyasını, düşüncelerini, duygularını anlamamıza son derece yardımcı olacak destekleyici kaynaklardır. Bu yapılan testlerle kimi zaman da çocuğunuzun dil, el göz koordinasyonu, zekâ türü, ince motor ve kaba motor becerileri gibi gelişimsel anlamda önemli olan olguları ölçmemizi sağlar. Bu testlerin sonuçları değerlendirilir ve çocuk/ergen ile terapi süreci başlamış olur. Bazen terapiyle birlikte çocuğunuzun tıbbi bir müdahaleye gereksinim duyabiliriz, o zaman da işbirliğinde olduğumuz çocuk psikiyatristimiz ile iletişime geçerek tıbbi- ilaç desteği sağlayabiliriz. Terapilerde etkili ve kalıcı hedeflere ulaşabilmek için ebeveyn görüşmeleri ve ailelerin bu sürece destek olmalarını istiyoruz. Ayrıca çocuğunuz hakkında psikolojik destek alabilir, anne ve baba olarak çocuğunuzun terapi süresince de kurumumuzdan yardım alabilirsiniz.

Psikoterapi yöntemlerimizde temel aldığımız yaklaşımlar: Bilişsel Davranışçı Terapi, Çözüm Odaklı Terapidir. Kliniğimizde Çocuklar için Zekâ Testi (WISC-IV ), Dikkat Eksikliğini Ölçen (MOXO), Çocuklarda Tematik Algı Testi (CAT), Peabody Resim Sözcük Testi, Louisa Duss Çocuklarda Öykü Tamamlama Testi, Bir İnsan Resmi ve Bir Aile Resmi Çiz Testleri, Ankara Gelişim Envanteri gibi çocuk ve ergenlere yönelik çeşitli testler uygulanmaktadır. Tüm bu psikolojik testler, çocuklar için psikoterapi, psikolojik destek ve rehberlik, kliniğimizde Psikoloğumuz Taliye Akyıldız tarafından verilmektedir.

RANDEVU ALMAK İSTİYORUM

Medaim Yanık tıp doktoru ve psikiyatrist. Ceren Acartürk, Feyzullah Gürdaş, Hümeyra Ergül, Kadriye Slocum İnce, H. Sevde Eskici, Taliye Akyıldız ve Hatice Kübra Işıldar ise psikologlarımız.

Error: Contact form not found.