Düşünce ile kilo vermek nasıl mümkün olabilir?
Defalarca diyet yapmanıza rağmen kilonuzu koruyamamanızın sebebi düşüncelerinizden kaynaklanıyor olabilir mi?
Düşüncelerinizi değiştirmek, yeme davranışınızı nasıl etkiler?

 

Düşünceleriniz, davranışlarınızı ve duygularınızı etkileme gücüne sahiptir. Yeme davranışınız da tıpkı diğer davranışlar gibi duygu ve düşüncelerinizden fazlasıyla etkilenir. Diyet yapmaya başladığınızda kendinizi tartıda zayıflamış olarak görmek istersiniz. Fakat düşüncelerinizi hiç dikkate almamışsınızdır. Zaten diyet sizin için geçici bir süredir ve 2 haftalık bir diyet için önemli olan hızlıca kilo vermektir. Bu nedenle elde ettiğiniz şey sadece tartıdaki rakam olur ve diyeti bıraktığınızda düşünce ve davranışlarınızda bir değişiklik olmadığı için yeniden kilo alırsınız.

 

Diyette “Baltalayıcı Düşünceler”e Karşı “Yardımcı Düşünceler”

 

Yeme davranışınızda kalıcı değişiklikler sağlamanız için yemenize neden olan “baltalayıcı” ve “yardımcı” düşüncelerinizi fark etmeniz gerekir. Baltalayıcı düşünceler sizi kilo verme amacınızdan uzaklaştırıp süreci zorlaştırırken, yardımcı düşünceler kilo verme amacınıza ulaşmanızı kolaylaştırırlar. Diyet sürecinde aklınıza gelebilecek baltalayıcı düşünceler yerine koyabileceğiniz yardımcı düşünceler için birkaç örnek verelim :

 

  • Baltalayıcı Düşünce : Çok açım ve buna dayanamıyorum, hemen bir şeyler yemeliyim.
  • Yardımcı Düşünce : Gerçekten aç mıyım? En son ne zaman yedim? Aç hissediyor olabilirim ama bununla baş edebilirim. Birkaç saat sonra zaten yiyeceğim.

 

  • Baltalayıcı Düşünce : Ekmekler çok güzel kokuyor ve çok lezzetli görünüyor. Yemeden duramam.
  • Yardımcı Düşünce : Ekmeğin iştah açıcı olduğunu biliyorum ama buna karşı durabilirim. Zayıflamayı bunu yemekten daha çok istiyorum. Ekmeği yediğimde kısa bir an zevk alacağım ama sonra kendimi daha kötü hissedeceğim.

 

  • Baltalayıcı Düşünce : Bugün yememem gereken bir şey yedim, iradesiz ve başarısızım. Asla kilo veremeyeceğim.
  • Yardımcı Düşünce : Tamam, planlamadığım bir şey yedim ama sorun değil. Akşam daha az yiyerek dengeleyebilirim. Kontrolün bende olduğunu biliyorum.

 

  • Baltalayıcı Düşünce : Harika görünen pastadan yiyemiyorum, çünkü diyetteyim. Herkes özgürce yiyebilirken ben kısıtlanıyorum, bu haksızlık.
  • Yardımcı Düşünce : Pastadan yemeyerek harika bir şey yaptım. Zayıflamayı neden istediğimi biliyorum ve bunun için çabalıyorum. Zor bir iş başardım, harika gidiyorum.

 

Tüm bu baltalayıcı düşünceler kilo vermenizi zorlaştırmakta, verdiğiniz kiloları geri almanıza neden olmaktadır. Oysa düşüncelerinizi değiştirdiğinizde kilo vermek sizin için kolay hale gelecektir. Yiyeceklerle düşman olmayı bırakıp, onları yalnız birer yiyecek olarak kabullendiğinizde düşüncelerinizi yönlendirmek daha kolay olacak ve kontrolün sizde olduğunu hissedeceksiniz. Yiyeceklere karşı duyduğunuz istek azalacak. Karnınız acıktığında panik yapmayacaksınız. Bir yiyeceği reddettiğinizde kendinizi yoksun hissetmek yerine iyi hissedeceksiniz. En önemlisi kendinizle gurur duyacaksınız.

Hayatınız “diyetteyken” ve “diyette değilken” şeklinde ikiye ayrılıyorsa şimdiye dek diyetlerle beslenmenizde davranış değişikliği sağlamamışsınız demektir. Bunun farkına varıp baltalayıcı ve yardımcı düşüncelerinizi keşfedebilir, bunları not edip kendinizi gözleyebilir ve düşüncelerinize odaklanarak kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Psk. Dyt. Hatice Kübra Işıldar

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme Diyetetik bölümüne birinci olarak tam bursla girmiş, başarı sıralamasıyla çift anadal yapmaya hak kazanmıştır.

TÜM YAZILARI

Diğer Blog Yazıları