Evlilik Terapisti Kimdir? Neleri ele alır?… Sosyal psikolojinin en önemli bulgularından biri insanlarla ilişkilerimizin hem mutluluklarımızın hem de acılarımızın kaynağı olduğu ve bu durumun da en fazla, en yakınlarımızla, özellikle de eşlerimizle olan ilişkilerimizden gerçekleştiğidir. Başka bir deyişle, eşler birbirlerinin ruh halini düzenler ve evlilikleri iyiye gittiğinde bu durum hem kadını hem de erkeği olumlu etkilediği gibi, kötüye gittiğinde de bu durum hem kadın hem de erkek için acıya dönüşür. İlişkideki bu sorunlar sürekli bir hal alırsa da, bu acı kişinin sadece aile hayatını değil, zamanla yaşamının tüm alanlarını etkiler. Evlilik terapistleri de işte bu durumlarda sahneye giren, ruh sağlığı alanında çalışan ve özellikle evlilik ve aile danışmanlığı alanında standart bir eğitimden geçmiş kişilerdir. Öyle ki, eğer bir insanın eşi ile ilişkileri sürekli bir acıya ve soruna dönüşmüş ve buna kendisi veya yakın çevresi ile çözüm bulamamış ise, evlilik terapisti duruma yardımcı olabilmektedir. Yardım etmek için attıkları adımlar da, genellikle eş terapisi veya çift terapisi olarak tanımlanmaktadır.

Burada belki akla gelen önemli bir soru, evlilik terapistinin, psikologdan ne farkı olduğu ile alakalıdır. Bunun yanıtı da aldıkları eğitimde yatmaktadır. Buna dayalı olarak, psikolog ünvanı psikoloji bölümü mezunu olan kişilere verilmekte olup, psikologlar ruh sağlığı uygulamaları alanında eğitim almış kişilerdir. Evlilik terapisti ünvanı alan kişiler ise, sadece psikoloji ve ruh sağlığı alanında eğitim almış kişiler değil, bu eğitimlere ek olarak, ilişkiler ve evlilik üzerine standart eğitimler almış kişilerdir. Yani, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve psikiyatri gibi, ruh sağlığı alanında eğitimlerini tamamladıktan sonra, evlilik ve aile danışmanlığı alanlarında da eğitim alırlar ve bu eğitim yüksek lisans/doktora olabileceği gibi, evlilik terapisi/çift terapisi alanında içeriğe sahip bir psikoterapi ekolünün eğitimini almak da olabilir (Gottman Çift Terapisi gibi).

Kliniğimizde evlilik terapisinde, eklektik bir yaklaşım takip edilmekte olup, evlilik terapistlerimiz ilişkileri/evlilikleri en sık bu altı boyutta değerlendirmektedirler:

1 Eşlerin bireysel özellikleri evlilik ilişkisine nasıl yansıyor? Fiziksel özellik, kişilik, zeka, sosyal kimlik ve evlilik felsefesindeki benzerlik ve aşırı farklılıklar.

 

 

2. Eşlerin birbirlerine ve evliliklerine bakış açıları nasıl? Eşe karşı duygu ve düşünceler, eşi beğeni düzeyi ve evliliğe bağlılık derecesi.

 

 

3. Eşler ortak yaşamın gereği olan altı alanı nasıl yürütüyorlar? Ailelerle ilişki, çocukların yetiştirilmesi, ev işlerinin yapılması, cinsellik, paranın yönetimi ve boş zamanın nasıl geçirileceği.

 

 

4. Eşlerin ilişki ve iletişim tarzlarında tekrarlayıcı ve yıkıcı bir tarz var mı? Aşırı konuşma talebine karşı konuşmaktan kaçma, eleştiri ve aşağılama, küsme, yıkıcı kavga gibi unsurların değerlendirilmesi. Özellikle, şiddetli kavga, uzun küsme ve cinsel uzaklaşma üçlüsünün bir arada olması oldukça yıkıcıdır.

 

 

5. Eş ilişkisini etkileyebilecek ağır bir ruhsal hastalık, bağımlılık ve aldatma gibi özel bir durum var mı? Eş terapilerinin bireysel terapilerden farkı: “eşler hasta değil, ilişki hasta” prensibine dayanması ile alakalıdır. Ancak, bu noktaya gelebilmek için, ilişkideki/evlilikteki hem kadının hem de erkeğin, ruh sağlığının gözden geçirilmesi gerekir, çünkü  eşlerin depresyon, OKB, DKB, bağımlılıklar ve cinsel fonksiyon bozuklukları gibi durumları ilişkiyi bozabilir. Bunların herhangi birinin var olduğu takdirde, o birey veya bireyler, eş terapisinden ayrı olarak bu rahatsızlıkların tedavisi için bireysel terapiye yönlendirilmelidirler.

 

 

6. Eşler arasındaki arkadaşlık düzeyi nasıl? Birbirleriyle konuşma ve muhabbet etme, beraber vakit geçirip aktivite yapma, bağlantı ve haberleşme içinde olma düzeyleri gibi açıların ele alınması.

 

 

Daha fazla bilgiye web sayfamızın Eş Terapisi bölümünde ulaşabilirsiniz…

Prof. Dr. Medaim Yanık Kliniği

Kliniğimizde Prof. Dr. Medaim Yanık önderliğinde uzman psikologlarımızla psikiyatri, bireysel ve çift terapisi alanlarında hizmet vermekteyiz.

TÜM YAZILARI

Diğer Blog Yazıları